Kendi Seyahatini Bul

Siz de seyahat filmlerini izlerken içinde yaşadığı yerden gitme isteği duyanlardan mısınız? Peki insan neden bu kadar çok gitmek ister? Sadece bir filmden yada birilerinin hayatından esinlendiği için mi yoksa içten içe gerçek kişiliğinin farkına varmak ve gerçekten özgür olmak istediği için mi? Nedir seyahat etmeyi bizler için bu kadar önemli yapan? Sizlere bunu kendi bakış açımdan anlatmak istiyorum.

Seyahat ederken insan özgürlüğü hissediyor. Attığı her adımda kendinin farkına daha çok varıyor. Çünkü o ne der, bu ne der diye düşünmüyor. Gördüğü kişileri bir daha hiçbir yerde görmeyeceğini bilmenin rahatlığı oluyor içinde. Bu yüzden de en utanç verici şeyleri bile kimseyi umursamadan yapabiliyor. İçinden geldiği gibi davranıyor. Mesela otobüsle yolculuk ediyor. Kafasını cama yaslamış yolu izlerken içinden geçmişini, geleceğini, yaşadığı anı, benliğini düşünüyor. Olmak istediği kişiyi, yaşamak istediği hayatı.. Ve otobüsten indiği an gönlünden geçen o insan oluyor. Etrafta dolaşırken hikayelerini bilmediği, verdiği değerin karşılıksız olduğunu anlamadığı, yalan söyleyeceği aklına bile gelmediği insanlarla tanışıyor. Hiç kimseyi tanımasa da onlara güveniyor. Derinlerinde nasıl bir insansa öyle oluyor. Hesapsız, sorgulamadan. Sanki ilk defa dünyaya gelmiş gibi hissediyor. Gözlerinin gördüğü herşey onu büyülüyor. Sonra keşfedecek ne kadar çok şey olduğunun farkına varıyor. Eğer içinizde gitme isteği varsa bilin ki hayatınızda eksik olan bir şeyler var. Mesela gerçekler. Gerçek yerler, gerçek insanlar, gerçek özgürlük, gerçek siz.

Tabiki filmlerde herşey daha kolay oluyor. İnsan birden gitmeye karar veriyor ve geri kalan herşey onun için planlamış oluyor. Ama gerçek hayat öyle mi? Bir kere gitmeye cesaretin olacak. Sonra yeteri kadar paran olacak. Gideceğin yeri de araştırman gerekiyor tabi. Şimdilik bu şartları boşverin. Size taaa ülkenin diğer ucuna gidin demiyorum. Çok kalabalık olmayan bir sahile gidin mesela. Oturun bir köşede ve kendi içinize dönün. Korkmadan, yargılamadan, bütün merhametinizle bakın yaşadıklarınıza. Hiçbir şeyi değiştiremezsiniz ama kabullenirseniz yeni başlangıçlar yapabilirsiniz. Sonra derin bir nefes alın ve etrafınızı seyredin. İnsanların yüzlerine bakıp hislerini anlamaya çalışın. Denizin ve gökyüzünün sonsuzluğuna bakın. Göreceksiniz sizi kafesinizden çıkaracak bu küçük seyahat hayatınızda yepyeni şeylere vesile olacak. Yeni umutlara, yeni hayallere, yeni özgürlüklere..

Seyahat etmek demek uzak şehirler, bolca harcanan paralar demek değil. Benim gözümde seyahat etmek kendi yolculuğunuza çıkıp, özgürlüğü hissettiğiniz anlar demektir. Belki sizde daha farklı düşünürseniz kendi seyahatinizi bulabilirsiniz. ?

PAYLAŞ
Önceki İçerikBuzul Gölü Avusor
Sonraki İçerikMaldivler Rüyası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here