Maldivler Rüyası

Maldivler benim son 10 yıl içinde en çok gitmek istediğim ülkelerden birisiydi.Ancak lüx tatil destinasyonlarının en başında yer alan bu muhteşem adalar ülkesi, bizim gibi 4 kişilik bir aile için oldukça maliyetli olacaktı. Sonunda, biriken kredi kartı puanlarımızla uçak bileti maliyetinin büyük kısmını halletmeyi başardık. Konaklama için de çok hummalı çalışmalar sonunda herşey dahil konseptli 4 yıldızlı uygun bir tesis bulmayı başardık.

Maldivler’de başkent Male ve havaalanının bulunduğu Hulhumale adaları, kesinlikle konaklama için uygun bölgeler değil. Biz bir gece de Hulhumale’de kaldık ama tamamen zaman kaybı. Zaten Maldivler’in asıl olayı resort adalar. Ülke tamamen adalardan oluşuyor ve eğer oteliniz havaalanına yakın adalardan birindeyse ulaşım için motor kullanacağınızdan dolayı daha az para ödüyorsunuz. Ama daha uzak bir resort ada ise deniz uçağı kullanmanız gerekir ki, bu seçenek oldukça pahalı.

Bizim transferimizi rezervasyon yaptırdığımız otel sağladı. Herhangi bir sorunla karşılaşmadan zamanında bizi aldılar ve yaklaşık 1 saat sonra otelimize ulaştık. Her tesis bir adanın üzerinde konumladığından küçücük ada sanki bize aitmiş gibiydi. Kısa bir bekleyişten sonra odalarımıza yerleştik. Odalarımız  hep hayalini kurduğum su üstündeki waterbungalow tipiydi. Okyanusun üzerinde olduğunuz yetmiyormuş gibi odada bir de cam taban vardı ve denizin altını ve balıkları seyredebiliyordunuz.

Maldivler’de Ne Yapılır?

Bu resort adalar tam anlamıyla kafa dinleme yeri.Bangır bangır müzik yok,disko vb.eğlence yok.Ama bolca huzur var.Gündüzleri adadan ayrılmadan okyanusun tadını çıkarabilir ya da sadece size ait olan verandada güneşlenebilirsiniz.Ya da otelin düzenlediği turlar ile başka adalarda diving ve şnorkel yapabilirsiniz.Bir de yerlilerin yaşadığı bir adayı gezdiren tur da vardı ama biz kendi adamızın tadını çıkartmayı tercih ettik.Ada hayatı oldukça sakin ve dinlendirici.Otel dolu olmasına rağmen sanki adada sadece siz varmışsınız gibi oluyor (biz bu durumu çözemedik:)). Akşamları ise bazen canlı müzik eşliğinde içeceklerinizi yudumlarken, bazen de sahilde yakılan bir ateşin etrafında oturup sadece yıldızları seyredebilirsiniz.

Dilerseniz de sahilde size özel hazırlanmış masanızda akşam yemeğini sevdiğinizle başbaşa yiyebiliyorsunuz. Ancak belitmeliyim ki, bu özel yemek oldukça pahalıydı. Biz tabii ki restoranda çocuklarımızla birlikte yedik yemeklerimizi:)

Maldivler’de Ne Yenir?

Otellerin birçoğunda dünya mutfağı var ama tabiki deniz ürünleri çoğunlukta idi.Hatta bir akşam tamamen deniz ürünleri gecesi yapmışlardı.Yengeç ahtapot ve adını bilmediğim birsürü deniz canlısı vardı.Yakınlığından dolayı Hint Mutfağı da Maldivler’de çokça kendini gösteriyor.Bizim için de çoğu zaman kurtarıcı olmuştu.

Maldivler’de Köpekbalıklarıyla Yüzmek

Evet evet yanlış okumadınız. Biz son gün bebek köpekbalıkları ile yüzme tecrübesi yaşadık ve bu  hayatımın en unutamayacağım dakikaları arasında yerini aldı bile. Gitmeden önce bloglarda zararsız olduklarını  okumuştum ama insan ilk karşılaşmada çok fazla heyecanlanıyor. Üstelik ,ekstra tura çıkmadan, hemen odamızın önünden girdiğimiz sahilde karşılasmıştık bu bebekle… O da bizden kormuş olmalı ki hemen uzaklaştı. Biz ilk heyecanı atlatır atlatmaz tekrar suya daldık ve işte karşımızdaydı. Bizce Maldivler’in en güzel yanlarından birisi de deniz altı canlıları. Şnorkelle bile hemen kendi sahilinizden rengarenk balıkları  görebiliyor ve onlarla birlikte yüzebiliyorsunuz.

Benim için Maldivler; muhteşem turkuaz mavisi okyanusu, rengarenk denizaltı canlıları, turuncu günbatımları ve çokça huzuru ile sadece balayında değil, her zaman gidebileceğiniz bir yeryüzü cennetidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here