Cennetten Bir Köşe; Muğla

Processed with VSCO with u5 preset

Muğla, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 923.773 nüfusa sahiptir. Ege Bölgesi’nde topraklarının küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesi içine giren, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir yerleşim yeridir. Türkiye’nin güneybatısında, Ege ile Akdeniz’in tam ortasında muazzam bir konuma sahip olan Muğla tarih boyunca da pek çok medeniyetin cazibe merkeziydi. Antik Tiyatroları, Mağara ve Vadileriyle ünlüdür.

Muğla’ya Nasıl Gidilir

Muğla’ya ulaşım çeşitli yollarla sağlanabiliyor. Bunlardan; hava yolu, otobüs firmaları ve deniz yolu aracılığıyla kolay bir şekilde sağlanabiliyor.

Muğla’da Ne Yenir

Akdeniz ve Ege yemek kültürlerinin en güzel örneklerini barındıran Muğla mutfağı, özellikle verimli topraklardan gelen taze sebzelerin ve et ürünlerinin karışımından oluşuyor. En özel yemekleri; Çökertme Kebabı, Döş Dolması, Oğlak Yahni, Muğla Köftesi, Keşkek, Kabak Çiçeği Dolması.


Muğla’ya Ne Zaman Gidilir

Muğla’ya gidilebilecek en uygun zaman Nisan-Eylül ayları arasındaki dönemdir. Yaz aylarında Muğla’yı ziyaret etmek daha uygun olacaktır.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Bodrum, Marmaris, Akyaka, Datça, Fethiye, Dalaman, Köyceğiz, Milas, Yunan Adaları

1-)Bodrum: Sizin de bildiğiniz üzere muazzam plajlarıyla meşhurdur. Deniz-Kum-Güneş tatil olanağını sunarken aynı zamanda da mutlaka görülmesi gereken birkaç kültürel turizm yerlerini de görmeye olanak sağlıyor. Bunlardan; Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Zeki Müren Sanat Müzesi, Deniz Müzesi gibi yerler.

2-Marmaris: Dünyanın en uzun limanıyla meşhurdur. Tabi ki doğasıyla da ön plana çıkmayı başarmıştır. İşte Marmaris’te görmenizi tavsiye edeceğim birkaç yer; Kız Kumu, Turunç, Kumlu Bük, Çiftlik, Söğüt, Selimiye, Bozburun, Sedir Adası gibi yerleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

3-)Akyaka: Su sporlarıyla ön plana çıkmış güzel bir tatil beldemizdir. Genelde; Kano, Rafting gibi su sporları yapılmaktadır.

4-Datça: Yılın neredeyse büyük bir bölümünün güneşli geçtiği, pek çok koyu bünyesinde barındıran Datça, temiz havası, Arnavut Kaldırımları ve Begonvilleriyle ünlüdür. Belde de Knidos Antik Kenti, Gebekum, Kargı Koyu, Domuzbükü ve Palamutbükü mutlaka ziyaret edilmedi.


Processed with VSCO with l6 preset

5-)Fethiye: Muğla’nın ilçesi, cennet koylarıyla ünlüdür. Fethiye’nin tadını çıkarmak istiyorsanız araba, olmadı motosiklet kiralayarak boncuklu ve delikli burun gibi tüm koyların tadını çıkarın. Ölüdeniz’e mutlaka uğramalısınız. Kano kiralamalıyım, yamaç paraşütü yapalım, muza binelim bu gibi söylemlerinizi derin nefesler alarak eyleme dönüştürün. Bir gününüzü mutlaka Ölüdeniz ve Yamaç Paraşütüne ayırın. Fethiye, Muğla’nın incisi diyebileceğim bir yer. Bugüne kadar gezdiğim yerleri gölgede bırakmayı başarıp hafızama kazınmış muazzam bir yer. Özellikle Ölüdenizin berrak sularında kendinizi kaybedebilirsiniz. Şimdi geri kalan yerleri söylemeden kalemim Fethiye diye tutturuyor. O zaman biz de başlayalım anlatmaya; Fethiye her ne kadar tatil için düşünülse bile turistlik açıdan büyük önem taşır. Eğer aradığınız huzur ise Fethiye tam size göre bir yer.

Fethiye’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden; Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Faralya Köyü buraları mutlaka görmeden dönmeyin derim. Özellikle Ölüdenizde yamaç paraşütüne binip bir kereliğine o deneyime sahip olun derim. Hem ayaklarınızı yerden kesiyor hem de size eşsiz bir manzara seyretmenize yardımcı oluyor.

Processed with VSCO with ss1 preset

Dünyanın en acayip hissi uçmaktır bence. Bunun için bir adet 1800 mt yüksekliğinde Babadağ, bir adet “aman ne olacak ya” diyen bir yürek. Bir adet deneyimli pilot, az rüzgar ve üzgünüm 350 ve 500 tl arası bir ücret. Peki bu fiyata neler dahil;

Otelden alınma, Dağa Transfer, Sigorta, Atlayış, 30-40 dakika havada deneyim. Eğer video ve fotoğraf isterseniz +150 tl daha gözden çıkarmanız gerekiyor. Her şirketin deneyimli ve deneyimsiz pilotları var. Güvenlik sağlanıyor ama siz yine de deneyimli pilotlara denk gelmeye çalışın…?

Bu benim ilk yazımdı bir kusurum olmuşsa affola??

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here