Gizli Cennet: Yerköprü Şelalesi

Selamlaarr! İlk yazımızda ne yazsak diye kara kara düşündükten sonra sizlere bir gizli cenneti tanıtmaya karar verdik. Adeta bir çiçek bahçesini andıran bu şelaleyi eminiz ki bir çoğunuz hiç duymamıştır. Mersin‘in Mut ilçesine bağlı Yerköprü Şelalesi, Mut’a 30, Karaman’a bağlı Ermenek ilçesine ise 74 km uzaklıkta. Kendi aracınız ile gitmeyi tercih ederseniz Mut ilçesinden Ermenek yönüne 23 km gittikten sonra Evren köyüne varmadan sola dönmeniz gerekmektedir. Otostop ile gitmeyi tercih ederseniz ise üzülerek işinizin biraz zor olduğunu söyleyebiliriz. Sezonu olmadığı sürece veya akşam saatlerinde bu yönde araç bulmak mümkün değil. (Biz akşam saatine kalıp, turist sanılarak şans eseri alınmıştık :)) 

Kamp yapmak, ateş yakmak yasak. O yüzden sadece günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir yer. Şelaleye girişler önceden kaya üzerinden gerçekleşirken, yaşanan bir heyelan sebebiyle bir yaya yolu oluşturulmuş ve bu eşsiz manzaraya bir de bu açıdan bakma fırsatı sunulmuş.

Şelalenin suyu 30 metre yükseklikten akmakta olup, şelalede bulunan su miktarının en çok olduğu zamana nisan, mayıs, haziran ayları diyebiliriz. Unutmadaaaan, Konya’da da aynı isimde bir şelale bulunmakta. Üstelik Mersin’e sadece 2 saat uzaklıkta. Konyadaki aynı zamanda Göksu Şelalesi olarak geçmekte, aman karıştırmayın sakın. Şimdiden iyi gezmeler :)))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here