Yarımada’nın Askeri: Roma

Kolezyum

Roma, İtalya’nın başkenti olarak tarihte büyük öneme sahiptir. İtalya yarımadasının ortasında yedi tepe üzerine kuruludur. Lazio bölgesinin de başkentidir. Bağımsız devlet Vatikan’da burada bulunduğu için iki devletin başkenti de denilmektedir.

Roma’nın bu kadar ilgi görmesinin sebepleri şehrin doğal güzelliğinin yanı sıra çok fazla eski Roma eserinin ve anıtların olmasıdır. Bunun yanında Barok çağlarının kalıntısı olan yapılar ve Katolik Kilisesi’nin merkezi olan Vatikan’nın burada oluşu da büyük öneme sahiptir.

Avrupa’nın turistik açıdan en zengin bölgelerinden biri olan bu şehre gelmeden önce mutlaka bir gezi listesi çıkarılmalı. Bu listeyi birlikte oluşturmaya ne dersiniz ? Hadi başlayalım 🙂

KOLEZYUM

Listenin en başında olmayı hak eden Kolezyum, ismini girişindeki heykelden alıyor. Depremden dolayı oldukça hasar görmüş olmasına rağmen tarihini korumuş ve büyük ilgi görüyor. Adını duyurduğu en önemli olaylardan biri gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapmış oluşudur ve halkın o dönem en büyük eğlencesinin de bu olduğu söyleniyor. Bunlar dışında tiyatro, barınma yeri, dini kışla ve taş ocağı olarak da kullanılmış.

Ulaşımı metro ile Colosseo durağında inerek sağlayabilirsiniz. Antik tiyatronun içini de gezebilirsiniz. Giriş 12 Euro. Beni Avrupa’da gördüklerim arasında en çok etkileyen yapılardan biri bu, mutlaka uğramalısınız.

Fontana Di Trevi

Trevi ‘üç yol’ anlamına geliyor. Çeşme ise Nicola Salvi  tarafından yapılmış. Rivayetlere göre kral ve askerleri ölmek üzereyken burada bir çeşme belirmiş ve ölmekten kurtulmuşlar. Yapımı 30 yılda tamamlanmış. Yapıya otobüs ile ulaşım sağlanıyor en yakın durak ise Barberini durağıdır. Sabah erken saatlerde giderseniz sakin yakalayabilirsiniz. Çok etkileyici bir yapı mı değil fakat görmeden dönülmez. Para atma adetini de unutmayın ama TL olarak 🙂

Vatikan

Buranın aslında bir ülke olduğunu biliyor muydunuz? Roma’nın içinden yürüme mesafesinde olup sınırında 3-5 tane asker bekleyen dünyanın en küçük ülkesi. Giriş kapısında uzun süre bekleyebilirsiniz çünkü uzunca kuyruklar oluyor. Bu küçük ülke, Katolik kilisesine ait ve papa tarafından yönetiliyor. Ülke içinde gezilecek birkaç yer var onları da buraya ekleyeyim; Aziz Petrus Bazilikası ve Meydanı, Vatikan Müzeleri ve Bahçelerini bunlar arasında sayabiliriz.

Fontana Di Trevi

İspanyol Merdivenleri

Meşhur Piazza Di Spagna Meydanı’nda bulunuyor. İnsanlar için bir toplanma ve turistler içinde bir uğrak noktası burası. Metroyla Spagna durağında inebilirsiniz. Yine sabah saatlerinde sakin görebilirsiniz ve dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle sohbet edebilirsiniz.

Benim Roma’da geçirdiğim bir günde özellikle gidip ziyaret ettiğim yerler böyle fakat bu şehirde gezerken planlamasanız dahi denk gelebileceğiniz güzellikler var. Yazıya başlarken liste önemli dedim evet kesinlikle önemli fakat oraya gittiğinizde önceliğinizi farklı şeylere ayırabiliyorsunuz ve belki hepsini görecek vaktiniz olmuyor. Umarım siz listenizi bitirerek dönersiniz. Şimdi buraya benim listemde olup özellikle ziyaret edemediğim ya da yanından geçsemde tarihini hissetmeyip bilmediğim yerleri de ekleyeceğim. Sizin listenize dahil olması için 🙂

*Foro Romano (Colosseo Durağı-Kolezyum giriş bileti dahilinde eğer girmediyseniz yine 12 Euro giriş ücreti)

*Trastevere

*Pantheon (Giriş ücretsiz)

*Navona Meydanı

*Vittorio Emanuele II Abidesi

*Santa Maria Maggiore Bazilikası (Giriş ücretsiz)

*Villa Borghese Parkı

*Castel sant’ Angelo (10,50 Euro giriş ücreti, Vatikan’dan yürüme mesafesinde görkemli bir yapı içerisini ziyaret etmedim)

Vatikan

Pekiii “Roma’da Ne Yenir”e geldi sıra. Biz Vatikan tarafında ara bir sokaktaki lokantayı denemiştik. Fiyatları çok uygun değildi diye hatırlıyorum malum turistik bir bölge böyle olması normal diyebiliriz. Peki ne yemiştik, tabi ki PİZZA 🙂 Roma’da pizza yemeden dönmeyecektik tabiki, margaritayı denedim ve gayet beğendim.

Birde Roma dondurması var tabi… Ben burada denemedim o hakkı Floransa da 10 Euro vererek kullandım bir daha cesaret edemedim fakat sizin tek durağınız burası ise denemeden dönmeyin. Gözünüzde korkmasın sonradan öğrendik ki daha uygun yerler varmış siz arka sokaklardaki lezzet duraklarını deneyin benim hatamı yapmayın 🙂

Benim Roma maceram böyle, yeniden gitmeyi ve sizlere de bol seyahati diliyorum…

PAYLAŞ
Önceki İçerikHayallerin Gerçeğe Dönüştüğü Şehir: New York
Sonraki İçerikGeze Tada Antep Urfa
Gaye Dilara Çevik
Merhaba. Üniversite öğrencisiyim. İkinci senemde sosyal sorumluluk projelerine katılarak edindiğim çevre ile bakış açım çok değişti. Hep meraklı ve aktif olmayı seven biriydim. Üniversite dönemimi de iyi değerlendirmem gerektiğini düşünerek yurt dışı projelerini araştırmaya başladım, hayal etmenin gücüne çok inanırım. Hayal ettim, çabaladım, etrafımdaki tüm engellere rağmen bunları aşarak 15 Avrupa şehri gezme fırsatı buldum. Şimdilerde en büyük hayalim seyahatlerime uyarlayabileceğim sosyal sorumluluk projelerine katılmak, geliştirmek...

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here