İstanbul Etkinlik Takvimi – Ekim 2018

Herkese kasvetli bir günden mutlu sonbaharlar diliyoruz! Bu ay artık yazlık bölgelerde sezonun kapanmasının ardından etkinlikler son hız İstanbul’da devam ediyor. Dolu dolu bir Ekim ayı bizleri bekliyor.

14 Ekim Pazar
İstanbul Tasarım Bienali

4. İstanbul Tasarım Bienali
4. İstanbul Tasarım Bienali

Eğer hala gitmediyseniz bugünü Tasarım Bienaline ayırmanızı öneririz.  22 Eylül Cumartesi günü kapılarını açan, 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu başlığıyla Jan Boelen küratörlüğünde düzenlendi. 6 hafta boyunca, 6 farklı mekanda, 200’ün üzerinde katılımcının yer alacağı bienal ücretsiz olarak görülebilecek.
Sergilerin haricinde bir dizi etkinliğe ev sahibi olacak ve her biri farklı okula dönüşecek olan mekanlar ; Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul.
Detaylı bilgi için;
http://aschoolofschools.iksv.org/tr/

15 Ekim Pazartesi
Süreyya Operası / 20.00
Rus Ezgileri

istanbul ekim 2018 etkinlikleri - rus ezgileri
istanbul ekim 2018 etkinlikleri – rus ezgileri

İsviçre’de yaşayan piyano ikilisi Ufuk ve Bahar Dördüncü size Rahmaninov ve Prokofyevile dingin bir akşam yaşatacak. Rus müziğinin en güzide örneklerinden iki dev eseri dinleme fırsatını kaçırmayın zira bir daha ne zaman denk gelir bilemiyoruz.

Bu akşam için bir diğer etkinliğimiz;
Yeldeğirmeni Sanat / 20.00
Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri – Çatısı Olmayan Ev
Kadıköy Belediyesi, Goethe Institut ortaklığı ile ücretsiz film günleri devam ediyor.
Filmin konusu Almanya’da doğmuş üç kardeşin ekseninde dönüyor. Kardeşler annelerinin son arzusunu yerine getirmek için, Irak’ın Kürt bölgesinde olan köylerine doğru yola çıkarlar. üç kardeş çok bir yolculuk geçirir ve yolun sonunda yine de refaha eremezler.

16 Ekim Salı
Hansel ve Gretel’in Öteki Hikayesi
Oyun Atölyesi / 20.30

Hansel ve Gratel’in Öteki Hikayesi

4. Sezonunda olan oyun bu akşam indirimli olarak satışta olacak, öncelikle bunu belirtelim.
Başrollerde Ayça Bingöl ve Salih Bademci var. Ayrıca oyunun sahne dekoru da bir harika. Çok akıcı bir kurguya sahip olan oyunun asıl yazarı Neil LaBute. Haluk Bilginer çevirmiş Ali Altuğ yönetmiş. Takdir edersiniz ki oyun iki kardeşinin ilişkisi etrafında modern bir zamanda dönüyor.
Biletler için;
www.oyunatolyesi.com

17 Ekim Çarşamba
Shinya Fukumori Trio
Akbank Sanat / 19.00

Bu akşam Akbank Caz Festivali iki ayrı mekanda açılışını yapıyor.
Shinya Fukumori Trio Münih’te kurulmuş bir grup. Davulda, grup lideri ve aynı zamanda baş bestecisi olan Japon Shinya Fukumori var.Grubun diğer üyeleri; Tenor Matthieu Bordenave ve piyanist Walter Lang. Topluluk, bu yıl yayınladıkları ilk albümleri For 2 Akis ile görücüye çıkacak.

The Comet Is Coming
Babylon / 21.30

The Comet is Coming
The Comet is Coming

Daha önce Salaon İksv’de konser veren trio Londra’da kurulmuş. Caz, elektronika, funk gibi öğeleri harmanlıyorlar. Çok değişik bir tarzları olan grup daha ilk albümleri ile 2016’da Mercury Ödülü’nü kazanmışlar. Kendilerini bu akşam Babylon’da izleyebilirsiniz.

18 Ekim Perşembe
Till Brönner “The Good Life”
Uniq Hall / 20.30

Till Bronner - istanbul ekim etkinlik rehberi
Till Bronner – istanbul ekim etkinlik rehberi

Akbank Caz Festivali konserleri devam ediyor. Ülkemizde de pek bir sevilen Till Brönner sahnede olacak. Daha önce İstanbul Caz Festivali kapsamında Arkeoloji Müzeleri avlusunda konser vermişti. Canlı performansı albüm kayıtlarından daha iyi olan Brönner usta bir trompetçi. Caz meraklıları bu konser kaçmaz.

19 Ekim Cuma
Birlikte Güzel: Jakuzi
Salon İKSV / 22.00

istanbul etkinlik takvimi - ekim 2018 - jakuzi
istanbul etkinlik takvimi – ekim 2018 – jakuzi

Salon İksv’nin “Birlikte Güzel” konser serisi kapsamında Salon, Jakuziyi ağırlıyor bu defa.
Yeni yeni değerleri anlaşılan, hiç bitmeyen enerjileri ile performanslarından söz ettiren, “Koca Bir Saçmalık” şarkısı ile kendilerine hayran bırakan absürd ama içimizden bir grup Jakuzi. Hala dinlememiş/izlememiş olanlar doğru Salon’a..

21 Ekim Pazar
Tophane-i Amire
Post-Empresyonistler Sergisi

Post Empresyonistler Sergisi - İstanbul Ekim Ayı Etkinlikleri
Post Empresyonistler Sergisi – İstanbul Ekim Ayı Etkinlikleri

Bugün için müthiş bir sergi var etkinlik rehberimizde. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Arkas Holding işbirliğiyle düzenlenen sergide, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 48 sanatçı ve 102 eserin yer alıyor. Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote, sanatçılardan sadece birkaçı. Bu harika sergi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda ücretsiz gezilebilecek.

22 Ekim Pazartesi
Kundakçı
Oyun Atölyesi / 20.30
Oyun Atölyesinin 3. sezona varan komik komik bu oyunu buram buram zeka kokan bir uyarlamaya sahip. Temposu çok yüksek oyunun yönetmeni Muharrem Özcan,  kral Tissafernes’i canlandırıyor. Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar.  herostratos’un amacı nedir? Aralıksız akıp giden oyun iki perde ve 140 Dakika sürüyor. Gitmediyseniz mutlaka eşinizi dostunuzu alıp gidiniz. Bayılacaksınız.
Biletler için;
www.oyunatolyesi.com

23 Ekim Salı
Kadhja Bonet
Salon İksv / 21.30

Kadhja Bonet - istanbul etkinlik takvimi ekim 2018
Kadhja Bonet – istanbul etkinlik takvimi ekim 2018

Efsane sese sahip ABD’li soul müzisyeni Kadhja Bonet çok başarılı bir müzisyen. Bu sene çıkardığı “Childqueen” İstanbul’da da görücüye çıkıyor.

24 Ekim Çarşamba
Damdaki Kemancı
Zorlu Psm / 20.30
Broadway’in en meşhur eserlerinden biri olan “Damdaki Kemancı” geçtiğimiz yıl da Zorlu’nun sahnesindeydi. Talimhane Tiyatrosu işbirliği ile PSM’nin ilk “Türkçe Müzikal” yapımı olarak sahneye çıkan müzikalin başrollerinde Mehmet Ali Kaptanlar ve Binnur Kaya var. Unutmadan söyleyelim müzikal 3 saat sürüyor:)

25 Ekim Perşembe
Berklee Silent Film Orchestra: The Phantom of the Opera in Concert
Zorlu Psm / 20.30

istanbul ekim etkinlik rehberi – berklee silent film orchestra

Bu akşam sizin için benzersiz bir deneyim olacak. Film müziği besteciliği ile bir ilke imza atan Berklee Silent Film Orchestra, sessiz filmleri orijinal bestelerle buluşturuyor. 1925 yapımı sessiz film Phantom of the Opera’nın (Operadaki Hayalet) dev ekranda gösterimine BSFO’nun orijinal besteleriyle eşlik edecek. 25 Ekim akşamı gerçekleşecek performansı, Berklee mezunu klavyeci, besteci ve şef Eren Başbuğ yönetecek.

26 Ekim Cuma
Ghost the Musical
Zorlu Psm / 21.00

Efsane Ghost filminin sahne versiyonu Ghost the Musical ile unutulmaz aşk hikayesi sahneye taşınıyor. 2011 yılında Manchester Opera House’da prömiyerini yapan Ghost Müzikali, yönetmen koltuğunda Matthew Warchus, başrollerinde Richard Fleeshman ve Caissie Levy var. 2012’de Broadway’de sergilenen müzikal, Ekim ayında aşırı bir heyecanla beklediğimiz bir etkinlik.
Küçük bir bilgi: Müzikal 19 Ekim – 4 Kasım 2018 tarihleri arasında olacak.
Biletler için; http://www.biletix.com/etkinlik-grup/147166234/ISTANBUL/tr

27 Ekim Cumartesi
Rubato
Jolly Joker Beyoğlu / 22.00

rubato - istanbul ekim 2018 etkinlikleri
rubato – istanbul ekim 2018 etkinlikleri

Özer Arkun, Fatih Ahıskalı, Eralp Görgün ve Göksun Çavdar’ın kurduğun Rubato grubunun adı “Ritmik Özgürlük” anlamına geliyormuş. Bugüne kadar çıkardıkları 2 albümde Anadolu Ezgileri, Modern Arabesk, Türk Pop müziğinin cover’lanmış bir sürü örneği var. Seveni kadar sevmeyeni de çok olan grup için “arabesk şarkıları ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyorlar” yorumu yapılmış. Yorumu size bırakıyoruz.

28 Ekim Pazar
The Pill – Contemporary Art Gallery

Sanatçı Marion Verboom ile Eva Nielsen “Cosmovisions” başlıklı sergisine The Pill ev sahipliği yapıyor. Antik sanat eserlerini fonksiyonel, politik, dekoratif ve dinsel yönleriyle ele alan Marion ve Eva’nın eserleri resim ve heykel formlarından oluşuyor. Çağdaş sanat ile Antik Aztek ve Maya kültürünü bir araya getiren ikilinin sergisini 11 Kasım’a kadar Balat’taki The Pill‘de ziyaret edebilirsiniz.

29 Ekim Pazartesi
39 Basamak
Zorlu Psm / 20.30

istanbul ekim ayı etkinlikleri - 39 basamak
istanbul ekim ayı etkinlikleri – 39 basamak

Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık’ın ayrı ayrı döktürdüğü 39 Basamak Haziran ayında yine  sahnede. 1935 yılında geçen oyunda; Komik raslantılarla dolu, hereketli bir casusluk macerasına tanık olacağız.

31 Ekim Çarşamba
Pencere
Oyun Atölyesi / 20.30

İstanbul Ekim Etkinlik Rehberi - Pencere
İstanbul Ekim Etkinlik Rehberi – Pencere

İstanbul’da Ekim ayını pek güzel bir etkinlikle kapatıyoruz efendim! Pencere, Haluk Bilginer‘in ustaca çevirisiyle seyirciye müthiş keyifli anlar yaşatan bir david hare oyunu. Başrolleri Haluk Bilginer (Tom) ve Esra Bezen Bilgin (Kyra) paylaşıyor. İkiliye Edward rolünde Kürşat Demir eşlik ediyor. İlişkilerinin bitmesinden yılların sonra Tom’un , Kyra’yı ziyaret etmesi ile başlıyor hikaye. Oyun atölyesinin köklü işlerinden Pencere 4. sezonuna hazırlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here