Ananas Dosyaları: İstanbul’un Kahvaltıcıları I

Günün en keyifli ve en önemli öğününün kesinlikle kahvaltı olduğunu düşünenlerdenim. Bu sebeple ananas dosyaları serisinin ikinci yazısında İstanbul’un kahvaltıcılarından bahsedeceğim.

Not: Liste herhangi bir sıraya göre değildir.

  • Balkon Sefası (Kozyatağı, İstanbul)

Balkon sefası Kozyatağı’nda bir kafe olmasının yanı sıra aynı zamanda ev ve bahçe dekorasyon ürünleri bulabileceğiniz ve satın alabileceğiniz bir dükkân! Mekânın içinin dekorasyonu zaten bir harika, dış kısmı küçük ama o küçük alanda bile dostlarla keyifli vakit geçirmek mümkün. Fotoğrafta gördüğünüz, iki kişilik kahvaltısı çeşit açısından gayet zengin ve doyurucu. Bunun dışında da pek çok farklı kahvaltılık seçeneğiniz var ve fiyatları da böyle bir kahvaltı sofrasına göre bence uygun.  Yemekten sonra kocaman cam bardakları ile bir kahve keyfi yapmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

  • İpek Hanım Çiftliği (Nişantaşı, İstanbul)

İpek Hanım Çiftliği’ni duymuşsunuzdur diye tahmin ediyorum. Çiftlik Aydın’da yer alıyor ama başlıktan da anlayabileceğiniz üzere İstanbul’un kahvaltıcılarını anlatma gayesi ile yazdığım için oradaki çiftlikten bahsetmeyeceğim. Onun yerine İstanbul’da bu çiftliğin organik, doğal ürünlerinin satıldığı İpek Hanım dükkânlarından bahsedeceğim. Fotoğrafta gördüğünüz dükkân Nişantaşı’nda yer alıyor. Oturup bir şeyler yiyip içebiliyorken aynı zamanda tarhana, baharat, ekmek gibi ürünlerini paketli halde satın da alabiliyorsunuz. İpek Hanım Çiftliğinin daha büyük bir dükkânı da Balmumcu’da yer alıyor. Hafta sonları burada da tertemiz doğal ürünleri ile açık büfe kahvaltı keyfi yapabiliyorsunuz.

  • Yumma (Moda, İstanbul)

Yumma Moda’da yer alan, dekorasyonuyla lezzetiyle gelenlerin çok memnun ayrıldığı, şimdilik denediklerim arasında İstanbul’un en iyi kahvaltıcısı bile diyebileceğim bir mekân. Bir arkadaşım bir gün bana demişti ki: “Neden kahvaltıyı dışarda eder insan anlamıyorum, peynir aynı peynir, domates aynı domates, zeytin aynı zeytin, evde tıpatıp aynısını hazırlayabiliyorsunuz zaten.” İşte Yumma bu düşünceye mükemmel bir antitez sunuyor çünkü masaya gelen her şey inanılmaz lezzetli ve çoğu başka yerde bulamayacağınız yerinden özel gelen yöresel ürünler. Moda’nın sakin bir sokağında yer alan Yumma’nın tatlılarının da çok lezzetli olduğu duyumunu aldım, onu da söylemeden geçmeyeyim.

  • Munchies (Moda, İstanbul)

Munchies bıktık domatesten peynirden diyenler için mükemmel bir kahvaltı seçeneği. Moda’da yer alan bu kahvaltıcının olayı aslında pancakeleri. Esas kahvaltısında yuvarlak bir tahtanın üzerine pancakeler, çevresinde pancake üzerine sürebileceğiniz ürünler ve az miktarda klasik kahvaltı ürünleri olan domates peynir yer alıyor. Bunun dışında sıcak tuzlu pancake ürünleri de var ki ben onları da şiddetle tavsiye ederim. Kısacası farklı bir kahvaltı arayışındaysanız aradığınızı burada bulabilirsiniz.

  • Ayşe Abla’nın Yeri (Ömerli, İstanbul)

4.5 yıl Şile yolu üzerinde okumuş bir insan olarak Ayşe Abla’yı İstanbul’un kahvaltıları listemde paylaşmamam çok ayıp olurdu. Yazsam roman olur fakat tek bir kelimeyle Ayşe Abla’yı anlatmam gerekseydi düşünmeden “gözleme” derdim. Kavurmalı, ıspanaklı, kaşarlı, patatesli her türlü gözlemeyi farklı kombinasyonlarda yiyebilirsiniz, hepsi çok lezzetli. Bunun dışında serpme kahvaltısı da çok lezzetli ve doyurucu. Sucuğundan mıhlamasına her türlü kahvaltı ürününün Ayşe Abla’da en güzelini bulabilirsiniz. Tamam, bu güzellemelerde birazcık gönül bağımın etkisi olabilir kabul ediyorum ama hafta içi gittiğiniz sürece mutsuz ayrılmayacağınızdan da eminim. Hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor. Benim tavsiyem: dostlarla akşam kahvaltısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here