Tax Free Nedir? Adım Adım Nasıl Alınır?

Yurtdışında alışveriş yapıyoruz ancak oranın vatandaşı değiliz. E hal böyle olunca “Neden vergi verelim ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Çok haklısınız. Bu düşüncede olanlar için tax free hizmetinden biraz bahsedelim.

Öncelikle Tax Free nedir? Kısaca tax free aslında vergisiz alışveriş! Her ne kadar vergisiz alışveriş denildiği zaman direkt aklımıza havaalanlarındaki Duty Free dükkanları gelse de bununla sınırlı değil! Yurt dışında herhangi bir anlaşmalı mağazalardan aldığınız ürünlerin vergilerini geri alabilirsiniz.

Tax Free Nasıl Alınır

Ancak unutmayın ki Tax Free’yi geri alabilmeniz için Avrupa Birliği’ni terk edeceğiniz noktada gümrük onayı almanız gerekiyor.

 1. Girdiğiniz mağazaya “Tax Free” formunu verip vermediklerini sorun. Mağazaların girişinde Tax Free logosu da olabiliyor.
 2. Formda hangi vergi iadesi firma ile çalışıyorlar bakın. Ve o firmanın havaalanında mı yoksa şehir merkezinde başka yerde mi olduğunu öğrenin. Yani Tax Free sadece hava alanlarından alınmıyor!
 3. Daha sonra Tax Free formunu doldurtup/doldurup kaşeletin ve imzalatın. (Pasaport no, ad, soyad, adres gibi bilgiler dolduruluyor)
 4. Havaaalanında “Information Desk”i bulun. Genelde check-in yaptırıp pasaport kontrolünden geçiliyor ancak yine de bazı yerlerde değişebiliyor bu yüzden bilgi alın ki yanlışlık olmasın. Daha sonrasında Tax Free Office’te vergi iadesi işlemlerini başlatıp mühür bastırın.
 5. Pasaport, ürün, fatura ve kredi kartı ile ödediyseniz kartınız ile birlikte iadeyi almaya gidin. Bunları gümrük görevlisi kontrol ediyor. Görevliye göre aldığınız eşyanızı kontrol edip etmedikleri değişebiliyor. Özellikle Avrupadaki havaalanlarında Tax Refund veya Global Blue tabelaları görebilirsiniz.
 6. Belgelerinizi alıyorlar ve faturanızı geri vermiyorlar. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra ya size nakit para veriyorlar, kredi kartınıza yatıracaklarsa da size bir takip numarası veriyorlar.

Tax Free Hakkında Önemli Bilgiler

 1. Satın alma işlemini yapacak kişinin “turistik vizeye”sahip olması gerekiyor, “oturum iznine” değil.
 2. Hizmet ile alakalı harcamalar dışındaki alışverişlerinizden vergi iadesi alabilirsiniz.
 3. Ülkelerin vergi iadesi miktarı birbirinden farklı olabiliyor. Burada dikkat etmeniz gereken bir ürünün bu miktarı geçmesi gerekmiyor, o mağazadan o gün aldığınız ürünlerin toplamı geçse yeter. İtalya 155€, Belçika 50€, Almanya 25€, İspanya 90€ gibi değişiyor. Hangi ülkede minimum tax free almak için yapılması gereken alışveriş miktarı ve ne kadar alışveriş yaparsanız ne kadar vergi iadesi alırsınız diye merak ediyorsanız işteburada.
 4. Kredi kartı veya nakit ödemeniz fark etmiyor.
 5. Havaalanında pasaport kontrolünden geçtikten sonra aradıklarınızı daha ucuza bulabilirsiniz, o zaman tabii ki vergi iadesi yok : ). Ancak genelde hava alanı dışından almak daha avantajlı oluyor.
 6. Kredi kartına iade oranı daha fazla olurken nakit verirken bu oran biraz daha az oluyor. İspanya’da mesela 3-76 € arasında bir iade alacaksınız 3€’nuzu kesiyorlar. Ayrıntılar.
 7. Genelde %10 – %20 aralığında vergi iadesi alınıyor.
 8. Şehirlerde nerelerde tax free alabileceğinize buradan bakabilirsiniz. Buradaki çalışma saatleri de önemli, uçuşunuz gecenin bir körü ise alamayabilirsiniz veya posta yolu ile başvurmanız gerekebilir.
 9. Birleşik Arap Emirliklerinde vergi iadesi yok. Amerika’nın büyük çoğunluğunda ise vergi iadesi diye bir şey yok, kim gelirse gelsin aynı fiyat diyorlar : ) Ancak Delaware gibi eyaletlerde vergi olmadan alışveriş yapabiliyorsunuz.
 10. Hangi Ülkelerde Tax Free Geçerli : Almanya, Arjantin, Avusturya, Bahamalar, Belçika, Çek, Çin, Danimarka, Estonya, Fas, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda,İrlanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, Japonya,Kore, Kıbrıs, Letonya, Lübnan, Litvanya, Lüksemburg, Meksika, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Rusya, Singapur, Slovenya, Slovakya, Türkiye, Uruguay, Yunanistan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here